Medicinski odgovor na veliku nesreću i katastrofu

Medicinski odgovor na veliku nesreću i katastrofu projekt banner

Naziv projekta: Medicinski odgovor na veliku nesreću i katastrofu

Korisnička institucija: Hrvatski zavod za hitnu medicinu

Izvor financiranja: Međunarodna banka za obnovu i razvoj

O projektu: Tečaj Medicinski odgovor na veliku nesreću i katastrofu (Cro MRMI) obuhvaća teorijska predavanja i praktično usavršavanje s pomoću simulacijskih vježbi za donošenje odluka na svim razinama u slučaju krizne situacije. Simulacijske vježbe se izvode na sistemu MACSIM® (MAss Casualty SIMulation), znanstveno utemeljenom simulacijskom sustavu s ciljem poboljšanja pripravnosti i odgovora na velike nesreće i katastrofe. Osim što osigurava simultani interaktivni trening cijelog lanca odgovora za sve uključene kategorije polaznika, MACSIM® sadrži i alate za testiranje i osiguranje kvalitete pripremljenosti, organizacije i izvedbe tečaja, kao i alat za znanstvenu evaluaciju na svim razinama odgovora koji se zahtijevaju tijekom simulacijskih vježbi.

Simulacijske vježbe se izvode na temelju zadanog scenarija i pod nadzorom instruktora. Na tečaju se simulira cijeli lanac zbrinjavanja pacijenata i upravljanja u situaciji velike nesreće. To uključuje scenarij nesreće, odgovor medicinske prijavno-dojavne jedinice, trijažu i zbrinjavanje na mjestu nesreće, transport ozlijeđenih, bolničke odjele, bolničku zapovjednu grupu i regionalni krizni stožer. Za potrebe simulacijskog modela izrađene su kartice pacijenata koje pružaju sve relevantne informacije o trenutnom stanju žrtava prema kliničkim nalazima stvarnih žrtava jedne velike nesreće čije su ozljede procijenjene temeljem dvije skale za bodovanje ozbiljnosti ozljeda (ISS i RTS) što osigurava da se može procijeniti vrijeme od nastanka ozljede do optimalnog liječenja. Na tim karticama se u realnom vremenu određuju trijažne kategorije, provode medicinski postupci te ih se premješta s mjesta nesreće do bolničkih odjela. Osmišljene su tako da tijekom cijelog procesa svi provedeni postupci budu zabilježeni. Po završetku simulacijske vježbe, provodi se evaluacija rada svih radilišta na kojima su pacijenti zbrinjavani.

Cilj projekta: Edukacija medicinskih stručnjaka za organiziran, adekvatan, pravovremen i koordiniran odgovor na velike nesreće i katastrofe.

Rezultati projekta: Upoznavanje polaznika s organizacijom rada tijekom zbrinjavanja velikih nesreća, provjera vlastitih sposobnosti donošenja odluka u kriznim situacijama, provjera sposobnosti za rad u timu prilikom primjene standardnih operativnih postupaka.

Ukupan vrijednost projekta: 317.319,06 EUR

Relevantne poveznice: