HHMS sljedeće godine kreće s radom: potpisani ugovori o javnoj nabavi usluge i izveden probni let

Ministar zdravstva izv. prof. dr. sc. Vili Beroš, dr. med. potpisao je danas ugovore o javnoj nabavi usluge Helikopterske hitne medicinske službe (HHMS) na četiri lokacije sa zajednicom ponuditelja koju čine talijanska, španjolska i hrvatska tvrtka; EliFriulia S.p.A., Eliance Helicopter Global Services SL i Eli-Adriatik d.o.o. Tom prilikom održan je i probni let helikopterom od Zrakoplovno-tehničkog centra Velika Gorica do helidroma Kliničke bolnice Dubrava.

Potpisivanjem ugovora još smo jedan korak bliže uspostavi HHMS-a za koji navedeni konzorcij mora osigurati uslugu u trajanju od 24 sata dnevno, sedam dana u tjednu u bazama Rijeka i Split, a u bazama Zagreb i Osijek za vrijeme dnevne vidljivosti. Ukupna vrijednost ugovora, koja uključuje PDV, iznosi 62,5 milijuna eura, a HHMS će s radom započeti u prvom kvartalu 2024. godine. Obalne baze koristit će helikopter tipa Airbus H145, dok je tip Airbus EC135 namijenjen za kontinentalne baze.

"Baš kao što se hitna medicinska služba vodi ABC postulatima zbrinjavanja hitnih pacijenata, rekao bih da sa skorašnjim HHMS-om kao i brzim brodicama i postojećom zemaljskom hitnom dobivamo transportni ABC za zdrav i siguran život u svakom dijelu Hrvatske. Time ostvarujemo reformske mjere u području hitne medicine i pružamo jednaku šansu za zdrav život svim građanima i posjetiteljima gdje god se nalazili", rekao je tom prilikom ministar zdravstva.

Civilni HHMS na području Hrvatske značajan je iskorak u pružanju hitne medicinske skrbi našim građanima i posjetiteljima, rekla je tom prigodom ravnateljica HZHM-a prim. mr. Maja Grba-Bujević, dr. med. te istaknula da je HZHM oduvijek ukazivao na važnost i neophodnost uvođenja HHMS-a te da je dao značajan stručni medicinski doprinos ovom projektu. "Uz zemaljski i pomorski HMS, HHMS će osigurati kvalitetnu, brzu i dostupnu hitnu medicinsku skrb svim građanima i posjetiteljima RH", zaključila je primarijus Grba-Bujević.

Uspostavom ovog modela HHMS-a, RH će se pridružiti većem broju europskih zemalja koje ga već primjenjuju, poput Njemačke, Italije, Austrije, Danske, Češke i Slovačke, a gdje se pokazao kao iznimno ekonomičan i učinkovit.

Podijeli: