Održano predavanje „Opeklinske ozljede u dječjoj dobi“

U ovo predblagdansko i blagdansko vrijeme česte su ozljede koje rezultiraju opeklinama, ponajviše zbog korištenja pirotehničkih sredstava, stoga je pročelnik Objedinjenog hitnog bolničkog prijema (OHBP) Klinike za dječje bolesti Zagreb prim. Zoran Barčot, dr. med., spec. dječje kirurgije današnjim predavanjem Opeklinske ozljede u dječjoj dobi podsjetio djelatnike izvanbolničke hitne medicinske službe i primarne zdravstvene zaštite na udaljenim i teže dostupnim područjima, na važnost multidiscipliniranog pristupa i timskog liječenja djece s opeklinama.

Mehanizam nastanka opeklinskih ozljeda značajno utječe na površinu tijela zahvaćenu opeklinom, ali i na prosječno trajanje hospitalizacije, a najdulje trajanje hospitalizacije je upravo u slučaju kontaktne opekline, naglasio je primarijus Barčot te dodao kako je ipak, srećom, većina opeklina u dječjoj dobi manje opsežna, premda može ostaviti i trajnije posljedice.

"Slijedom europskih smjernica za skrb o bolesnicima s opeklinama, za liječenje teško opečenog djeteta potreban je Centar unutar nacionalne dječje bolnice kojemu, uz odjel, jedinicu intenzivnog liječenja i operacijsku dvoranu, u svakom trenutku stoje na raspolaganju i sve druge bolničke službe i specijalisti, kao i vanjski suradnici", istaknuo je primarijus Barčot te nastavio kako je prognoza ovakvog liječenja djece izvrsna i smrtni ishod je uvjetovan samo teškim komorbiditetima opečenog djeteta.

Skrb za djecu s opeklinama složena je i trajna, a kako je naveo primarijus Barčot liječenje uključuje pružanje prve pomoći, izvanbolničku medicinsku skrb, prijevoz do odgovarajuće medicinske ustanove uz istovremeno pružanje hitne medicinske skrbi, obnovu oštećene i uništene kože, prevenciju i liječenje mogućih komplikacija, glavne i naknadne kirurške rekonstrukcijske zahvate te somatsku i psihosocijalnu rehabilitaciju. Posebno je naglasio važnost nadoknade izgubljene tekućine kod opeklinskih ozljeda te prikazao kako prema Parkland formuli izračunati volumen tekućine za nadoknadu ovisno o tjelesnoj težini i ukupnoj opečenoj površini tijela djeteta. Dodao je i da je u razdoblju od 1968. do 2022. godine zbog opeklinskih ozljeda u Klinici za dječje bolesti hospitalizirano više od 8000 djece.

Uvijek aktualno predavanje o opeklinama kao najtežim ozljedama u dječjoj dobi održano je u sklopu edukacija na daljinu u organizaciji Hrvatskog zavoda za hitnu medicinu, a s pomoću infrastrukture i opreme nabavljene u sklopu projekta eUsavršavanje.

Podijeli: