1. kongres hitne medicine s međunarodnim sudjelovanjem

"Suvremena medicina se iz dana u dan sve više razvija pa si medicinari ne mogu dopustiti san na lovorikama već stalno moraju biti u potrazi za novim, boljim načinima i metodama liječenja hitnih pacijenta", izjavila je na svečanom otvaranju 1. kongresa hitne medicine s međunarodnim sudjelovanjem predsjednica Hrvatskog liječničkog zbora - Hrvatskog društva za hitnu medicinu i Kongresa dr. sc. Ingrid Bošan-Kilibarda, dr. med.

Kongres, koji je od 19. do 21. travnja 2011. održan u hotelu Medena u Trogiru, zamišljen je kao poveznica svih zdravstvenih radnika koji sudjeluju u pružanju hitne medicinske skrbi, a okupio je preko 200 doktora te medicinskih sestara i tehničara izvanbolničke i bolničke hitne medicinske službe. Kongres je omogućio medicinskim djelatnicima da s kolegama iz Hrvatske i inozemstva razmijene stečena radna iskustva, poslušaju čak 34 stručna predavanja, pogledaju 14 postera ili se priključe jednoj od radionica te tako upoznaju nove ideje i tehnologije koje se primjenjuju u svakodnevnoj praksi s ciljem unaprjeđenja kvalitete pružanja hitne medicinske skrbi.

U sklopu otvaranja Kongresa, okupljenima je prof. dr. sc. Julije Meštrović, dr. med. predstavio i novu medicinsku literaturu čiji je recenzent - Smjernice za rad izvanbolničke hitne medicinske službe, a koju su u okviru Projekta unaprjeđenja hitne medicinske službe i investicijskog planiranja u zdravstvu izdali Ministarstvo zdravlja i Hrvatski zavod za hitnu medicinu. Smjernice pokrivaju cijeli spektar stanja s kojima se svakodnevno susreće tim hitne medicinske službe i po tome predstavljaju jedinstvenu medicinsku literaturu na području Hrvatske.

Otvaranju 1. kongresa hitne medicine s međunarodnim sudjelovanjem prisustvovala je, uz predstavnike Ministarstva Zdravlja, Splitsko-dalmatinske županije i grada Trogira, ravnateljica Hrvatskog zavoda za hitnu medicinu prim. mr. Maja Grba-Bujević, dr. med. koja je okupljene podsjetila da je u Hrvatskoj u tijeku uspješna provedba reorganizacije hitne medicinske službe. Naglasila je da iako "Hrvatski zavod za hitnu medicinu ima definiranu viziju, misiju i strategiju reorganizacije, sam ju ne može ostvariti jer je za dugoročan uspjeh i zadovoljstvo pacijenata i medicinskih djelatnika presudan timski duh i način razmišljanja". Najavila je da će Zavod i dalje ustrajati na tome da se radnicima hitne medicinske službe osigura edukacija i najsuvremenija oprema za rad, te upozorila kako bez kvalitetnog ljudskog kadra reorganizacija ne može zaživjeti u potpunosti.

Pod pokroviteljstvom Ministarstva zdravlja, Hrvatskog zavoda za hitnu medicinu i Splitsko-dalmatinske županije, 1. kongres hitne medicine s međunarodnim sudjelovanjem organizirali su Hrvatski liječnički zbor - Hrvatsko društvo za hitnu medicinu i Hrvatska udruga medicinskih sestara - Društvo hitne medicinske pomoći.

Podijeli: